девушка расказывает что-то по секрету

Нещодавно ми з Бріт вечеряли з однією родичкою, коли вона почала ділитися з нами тим, що вона намагається впоратися з сумнівами стосовно Церкви. Вона сказала, що вони з чоловіком перестали відвідувати церковні збори рік тому, і що вона не знає, чи зможе ігнорувати те, що вона чула про історію Церкви. Ми намагалися поділитися своїми думками і досвідом, але здавалося, що їй було не цікаво те, що ми намагалися їй сказати. Нам було боляче спостерігати за їхньою боротьбою, але, на жаль, ми знаємо багато людей, які мають такі самі проблеми.

Якщо ви схожі на нас, у вас також багато друзів, рідних і знайомих, які ведуть запеклу боротьбу із сумнівами і, можливо, навіть хочуть залишити Церкву.

Спостерігаючи, як багато хороших людей ведуть таку боротьбу, ми з Бріт вирішили щось зробити. Знаєте, є багато людей, які хочуть вірити, але дізнавшись деякі речі про Церкву, які вочевидь можуть  збити з пантелику, не в змозі впоратись зі своїми сумнівами.

Дуже багато людей відійшли від церкви не тому, що вони шукали причини відійти, а тому, що вони натрапили на інформацію, яка не узгоджувалась з їхньою вірою, або яку вони не могли просто проігнорувати.

Я сам знаю, що таке не розуміти, як певні історичні факти можуть узгоджуватись з історією Відновлення. У мене також багато друзів – колишніх мормонів, і я можу заприсягтися, що знайомий майже з усіма анти-мормонськими аргументами. Але я все ще залишаюсь мормоном.

Я сподіваюсь, що те, чому я навчився як завдяки вірі, так і завдяки здоровому глузду, допоможе укріпитися тим, хто сумнівається, і, можливо, хтось з тих, хто залишив Церкву, повернеться назад.

Ця стаття (перша з серії статей на цю тему) – спроба зруйнувати логічну силу, яку, здається, мають анти-мормонські аргументи. Я вирішив розпочати з логічного підходу через те, що анти-мормонська точка зору може бути настільки переконливою, що деякі люди втрачають схильність проявляти віру в Бога. Це може здаватися дивним, тому що, можливо, ви мали досвід, коли ви проявляли віру під час розпалу сумнівів. Але для інших це може бути не так вже й легко. Для тих, кого переконали, що Джозеф Cміт був кимось на кшталт шахрая або злочинця, щирі молитви і вивчення Писань здаються неможливими.

Тож я пишу цю статтю з надією, що завдяки демонстрації логічної недосконалості анти-мормонських аргументів, хтось в такій ситуації знову отримає можливість застосувати хоча б частку своєї віри.

Розглянемо наступні причини, які показують, чому анти-мормонські аргументи не такі переконливі, як здається:

1.Негативні докази – далеко не найкращі докази, як деякі вважають

Багато інтелектуалів стверджують, що “негативний доказ” є основним. Щоб зрозуміти, що вони мають на увазі під цим, розглянемо гіпотезу, що “всі лебеді білі”. Відповідно до твердження цих інтелектуалів, не має значення, скільки білих лебедів ви знайдете, ви ніколи по-справжньому не зможете довести, що “всі” лебеді білі. Проте, як тільки ви знайдете одного чорного лебедя, ви спростуєте теорію, що “всі лебеді білі.” Вони прийшли до висновку, що позитивні докази ніколи дійсно нічого не доводять, але негативні докази – можуть. І дуже легко зрозуміти, чому саме так вони думають.

Саме такий підхід деякі колишні мормони застосували до своєї віри. Перед обличчям інформації, що збиває з пантелику, вони ігнорують всі безсумнівні докази, тому що вони думають, що кілька заперечних доказів достатньо, щоб закінчити обговорення. І з огляду на те, наскільки логічними здаються наведені вище аргументи, в цьому немає нічого дивного.

Але вони все одно помилкові.

Щоб зрозуміти чому, розглянемо ще один приклад. Після першого відкриття планети Уран астрономи спробували передбачити її орбіту за допомогою законів фізики сера Ісака Ньютона. Вони могли відстежити орбіту Урана на власні очі, але коли вони використовували математичні моделі Ньютона, щоб спрогнозувати її орбіту, вони зазнавали невдачі знову і знову.

Це не мало ніякого сенсу. Закони Ньютона були вірними для багатьох речей, але астрономи натрапили на випадок, для якого закон Ньютона не працював. Чи означає це, що Ньютон був неправий? Чи були його закони настільки непогрішимими, як здавалися? У світлі цього “негативного доказу” дуже легко прийти саме до такого висновку.

Проте, багато років пізніше астрономи відкрили іншу планету, Нептун. І, як виявилось, коли астрономи встановили масу цієї нещодавно відкритої планети, закон Ньютона передбачив орбіту Урана ідеально.

Тож, як виявилося, справа була не в тому, що закони фізики Ньютона не працюють. Справа була в тому, що здавалося, наче вони не працюють. І це тому, що астрономи просто не володіли всією необхідною інформацією і не знали всіх обставин.

Цей приклад ясно показує, чому негативний доказ далеко не основний. Ви можете розкопати всі різні факти про Джозефа Сміта і Книгу Мормона, але ви ніколи не будете знати напевно, чи дійсно у вас є доступ до всіх обставин, пов’язаних з цим, і точок зору. І якщо це так, то чому ви не приймаєте до уваги позитивні докази, які доводять, що Джозеф Сміт дійсно був пророком, і що Книга Мормона дійсно слово Боже?

Я би міг надати вам список прикладів аргументів довжиною в одну милю, які збивають з пантелику і є напрочуд переконливими, і які були направлені проти Церкви з моменту її заснування, але з тих пір були визнані недійсними згідно нової інформації. Скільки історій про Пророка виявилися фальсифікаціями? Скільки тварин та рослин з Книги Мормона вважалися неіснуючими до заселення європейцями, але в останні роки були відкриті і мають давньо-американське походження? Ви чули коли-небудь про теорію Сполдінга-Рігдона? Швидше за все, ні. Раніше нею дуже захоплювались в анти-мормонських осередках, але зараз вона приєдналась до довгого списку спростованих аргументів проти Церкви.

Якщо чесно, звичайно є речі, що стосуються Церкви та її історії, які не піддаються поясненню. Але знов-таки, якщо ми щирі в наших пошуках істини, ми будемо дуже обережними стосовно того, яке значення ми надаємо негативним доказам, враховуючи те, що нам можуть бути невідомі всі обставини. В той час, як не варто сліпо відкидати негативні докази, щирий шукач істини буде зважати на можливість відсутності відомостей про обставини і буде чесно зважувати як негативні, так і позитивні докази, не кажучи вже про потенційні духовні свідчення.

Коротше кажучи, щирий шукач істини не буде вважати негативні докази основними.

2. Докази на користь Відновлення дійсно надзвичайні

Джозеф Сміт пророкував, що його буде визнано “істинним пророком завдяки непрямим доказам”. Зараз, більш ніж коли-небудь раніше, посилюються докази на користь Джозефа.

І мені все одно, якщо ви вважаєте, що Книга Мормона була написана Олівером Каудері або Сіднеєм Рігдоном, або якщо ви думаєте, що двадцятитрирічний Джозеф Сміт був якимось генієм, ви все одно геть не зможете пояснити, яким дивним чином могла з’явитися Книга Мормона, якби вона дійсно була вигадкою.

Можливо позитивні докази ніколи не “доведуть”, що Книга Мормона істина, але вони можуть надати вагому підставу для ретельного і молитовного її вивчення.

Оскільки ці докази настільки неймовірні, я схотів віддати їм належне. Я розповів про них у своїй іншій статті: 5 Surprising Evidences for the Book of Mormon. Однак, нижче наведений скорочений варіант цього довгого і більш детального списку доказів:

  • Книга Мормона, від початку до кінця, наповнена давньоєврейськими літературними зворотами. Церква СОД навіть не мала про це уявлення, доки один місіонер не відкрив це у 1950 році.
  • Книга Мормона наводить грошову систему, яка не тільки дуже схожа на давньоєгипетську, але є найбільш ефективною грошовою системою в світі. (Це також дуже класно)
  • Ідеальне співпадіння Книги Мормона з вченнями Біблії і відсутність внутрішніх протиріч – вражають.
  • Важко уявити, щоб шахрай міг створити щось настільки неймовірне.

Це дуже скорочений список пунктів, які дають вагомі підстави серйозно і з молитвою вивчати Книгу Мормона. Додаткову інформацію можна отримати у згаданій вище статті.

3. Анти-мормонські аргументи схожі на Теорії Змов

Якщо ви пориєтесь на Netflix або YouTube, ви знайдете будь-які теорії змов, які забажаєте. Особисто я вважаю, що це марна трата часу, але я також трохи знайомий з деякими з них, тому що я працював у лікарні, де кілька працівників постійно набридали мені розмовами то про одну, то про іншу теорію змови.

Однією з основних проблем, пов’язаних з теоріями змов в уряді, є те, що вони з самого початку вважають уряд винним (це також відомо як порочне коло). Оскільки це теорія “змови”, будь-яка інформація, яку надає уряд, відразу ж стає підозрілою. Це означає, що теорії змов діють створюючи діри в тому, що уряд або “основні засоби масової інформації” говорять або роблять, не дозволяючи будь-якому з цих джерел бути використаними, щоб протистояти їхнім звинуваченням.

Не зважаючи на те, які докази або обставини наводить уряд, щоб реабілітувати себе, вони просто одразу ж відхиляються, бо “звісно ж вони тепер будуть це говорити” або “уряд просто цим прикривається”. Більшість теорій змов не вбачають в цьому проблеми, але уявіть, що вас звинувачують у злочині, і коли ви опиняєтесь в суді, вам не дозволяється захищати себе або викликати свідків на свій захист. Вашому адвокату навіть не дозволяється вести справу від вашого імені. Чому? Тому що ви “упередженні”; ви зробите все, щоб спростувати звинувачення проти вас, тому ми не можемо довіряти вам або тим, хто може бути у “змові” з вами.

Вам здається це справедливим? Звісно ж, що ні.

Але саме так поводяться критики з Цервою і її членами.

Скептики можуть підносити факти (і напівправду, і відверту брехню), як їм заманеться, але коли Церква відкриває обставини, або вчені СОД наводять інші точки зору, критики представляють цю інформацію як не гідну уваги, тому що вона надається з “упереджених” джерел. Це не має ніякого сенсу. Це означає, що роблячи так, вони вважають свої висновки вірними, взагалі не турбуючись про те, щоб довести свою правоту.

До цієї анти-мормонської тактика варто поставитись дуже серйозно, тому що її використовують дуже витончено. Критики намагаються підірвати довіру до Джозефа Сміта, до одинадцятьох свідків, сучасних апостолів і т.д., так, щоб здавалось абсолютно природним не довіряти Церкві як джерелу. Але це настільки ж справедливо, як те, що ваш друг, який почув плітки про вас, вирішив, що це все, що йому треба знати. Ваша версія історії взагалі не варта уваги.

Якщо ви хочете побачити докази, які дуже подібні до анти-мормонських, розгляньте спростовані доводи про те, що висадка на Місяць – це обман. Ці доводи здаються дуже переконливими, але якщо копнути трохи глибше і поговорити з людьми, які дійсно розуміються на науці, космосі і НАСА, ви зрозумієте дуже швидко, що ці доводи недостатньо переконливі.

Крім того, складні питання, які НАСА може поставити на свій захист, такі як “якщо висадка на Місяць була дійсно змовою, як було б можливо зберігти це в секреті так довго? Чи не видали б астронавти або знімальна група правду за цей час?”, дуже схожі на “Чому ніхто з одинадцяти свідків ніколи не заперечував своє свідчення про те, що вони бачили золоті листи, зокрема, коли деякі з них відійшли від Церкви?”

І якщо ви людина, яка не визнає пояснення НАСА про те, чому американській прапор “майорів” у фільмі про висадку на Місяць, на вас чекає цілий світ теорій змов, який може вас зацікавити. Просто загугліть будь що з цього: Федеральним урядом дійсно керує таємна всесвітня організація, Земля насправді пласка, людина-лобстер дійсно живе під земною корою, Обама насправді інопланетянин, президента Кеннеді насправді вбили агенти ЦРУ і т.д.

4. Анти-мормонська література використовує прийоми подачі інформації, які вводять в оману

Однією з головних причин того, що анти-мормонська література відштовхує людей від Церкви, є те, що вона штучно викликає шок і захват. Розумієте, Церква зосереджується на навчанні Євангелії і тому, що має значення, в той час як історичним питанням, які не є важливими, повчальними або важкі для розуміння, часто не надають особливого значення в цьому процесі. На жаль, це дає можливість скептикам казати: “Дозвольте мені розповісти вам про щось, чого ви не знаєте. Ви знаєте, чому ви не знаєте про це? Тому що Церква приховує це від вас. Хіба ви не бачите? Це компрометуючі історичні факти, і саме тому це приховували від вас.” Несподівано те, що не було б такою проблемою, якби ви завжди знали про це, стає змовою керівників Церкви.

Церква відповіла на це, показавши, що їй нема нічого приховувати. Вона випустила багато статей, в яких йде мова про найбільші протиріччя, проте ці факти подаються в контексті та з вірної точки зору. Наприклад, Церква доволі відкрито говорить про те, що в молодості Джозеф був дійсно мисливцем за скарбами, і що він використовував забобонні практики в цій справі. Звичайно, це здається менш диким, якщо взяти до уваги, наскільки часто таке практикувалось у ранній американській культурі, особливо серед неосвічених і бідних.

Звісно, ви ніколи не отримаєте відповідну подачу інформації від Джона Деліна та інших.

Люди мають зрозуміти, що в той час як анти-мормонська література переповнена історичними фактами, вони часто представлені в похмурому світлі. Тож, в той час як може не бути нічого поганого в тому, що сталося, події здаються саме такими через спосіб їхньої подачі.

Прикладом цього є спосіб, яким деякі анти-мормони дивують свою аудиторію, показуючи, що Джозеф Сміт переклав більшу частину Книги Мормона з допомогою каменя провидця, або через Урим і Туммім, як відомо більшості членів Церкви. Що Джозеф поміщав камінь провидця в капелюх, а потім натягував його на обличчя так, щоб блокувати доступ світлу. Насправді, нема нічого більш дивного у використанні каменя провидця для переводу, ніж у використанні старовинних окулярів, однак, анти-мормони описують події таким чином, що роблять з Джозефа навіженого, який вдивляється в капелюх. Вони також роблять це так, що здається, ніби Церква намагається утримувати цю інформацію в секреті (але насправді це все є на сайті Церкви).

Спекулюючи на інформації, яку Церква не приховує, але яка відома невеликій кількості членів Церкви, анти-мормони здатні контролювати її подання таким чином, що це робить Джозефа тим, ким він насправді не є.

У цих та багатьох інших випадках, не сила доводів змушує людей відійти від Церкви, але вплив емоцій.

Окрім маніпулювання інформацією, яка відома невеликій кількості членів Церкви, анти-мормони також розповідають про те, що сталося двісті років тому, і що важко зрозуміти з сучасної точки зору. Не поставивши себе на їхнє місце і без розуміння всіх тогочасних фактів, речі, які насправді не такі серйозні, раптово виявляються дуже важливою частиною негативних доказів.

Я би міг продовжувати далі говорити про прийоми подачі інформації, які вводять в оману, але я краще зупинюсь.

5. Духовне свідчення – дійсно гарний привід “сумніватися у своїх сумнівах”

Справжня причина, чому я вірю в Христа і відновлену Церкву, це духовний досвід, який я отримав. Людські причини обмежені. Щоб вам не говорили атеїсти, їм також доводиться застосовувати віру. Просто є так багато незбагнених речей, саме тому особисте одкровення настільки важливе. Одкровення заповнює прогалину між тим, що людям здається, що вони знають, і правдою, яку тільки Бог може відкрити.

Тож коли ви маєте особисте одкровення, яке підтверджує існування Бога, любов Христа до людства, істинність Книги Мормона і священне покликання Джозефа Сміта, звісно ж це буде нездоланним доказом. Це може бути доказом, який ніхто не зможе зрозуміти, але це – свідчення, і, безсумнівно, логічно робити з цього висновки.

До служіння на місії у мене була криза віри, яка привела мене до більш палкого вивчення і молитов, ніж будь-коли раніше. Я дійсно хотів знати. І після багатьох тижнів зусиль, молитов і вивчення протягом декількох годин кожен день, я отримав досвід, який засвідчив мені істину, яку я шукав.

І я не кажу про те почуття, яке ви отримуєте, коли ви чуєте зворушливу історію, – ви можете відчути це як з Духом, так і без нього. Я також не кажу про почуття, які у вас з’являються, коли ви чуєте щось, що не піддається людському розумінню, і волосся на потилиці стає дибки, – ви можете відчути це як з Духом, так і без нього.

Я говорю про щось інше. І якщо ви не знаєте, що це таке, я закликаю вас відкрити це для себе. Тільки пам’ятайте, що вивчення Священних Писань без ентузіазму час від часу тут не допоможе. Бог очікує від нас більшого.

Чому вам варто поділитися цією статтею:

Більше людей, ніж ви можете знати, борються з потоком інформації і доказами, висунутими проти Церкви. Раніше її треба було шукати, але тепер, як правило, ви можете знайти її в своїй кишені завдяки соціальним мережам та Інтернету.

Тож, поміркуйте над тим, щоб поділитися цією статтею з тими, кого ви можете знати або любите, і кому потрібна допомога, щоб зрозуміти, що докази, створені “світом”, не настільки переконливі, як можуть здаватися.

Ця стаття була написана Дастіном Фелпсом і опублікована англійською мовою на www.happiness-seekers.com. Переклад Шепелєвої Людмили.

The following two tabs change content below.

Mila

Люблю євангелію і Церкву Ісуса Христа Святих останніх днів. Хочу, щоб усі могли відчути щастя, яке приносить євангелія. / Люблю евангелие и Церковь Иисуса Христа Святых последних дней. Хочу, чтобы все могли испытать счастье, которое приносит евангелие.

Pin It on Pinterest