відношення до труднощів

Нещодавно мені нагадали про ті труднощі, з якими ми стикаємося, коли намагаємося виконати завдання, що здаються занадто складними для наших здібностей. У мюзиклі Dear Evan Hansen, чудова пісня під назвою «So Big, So Small» розповідає про історію самотньої матері та її почуття неспроможності від того, що їй доводиться виховувати сина самій. Розмірковуючи про свої зусилля, вона співає: «Я знала, що будуть миті, які я пропущу, і я знала, що будуть прогалини, які я не зможу заповнити, і я знала, що не зможу впоратися з мільйоном різних справ; так було, так є, так буде».

Коли я вперше почув цю пісню, останні її слова дійсно знайшли відгук у моєму серці. «Не зможу впоратися з мільйоном різних справ» звучало знайомо. Я зазнавав невдач так багато разів, що не можу підрахувати. Ці невдачі включають в себе минулі помилки, наявні недоліки та впевненість в майбутніх помилках. Думати про це важко. Прокручування в голові моїх невдач ніколи не було продуктивним, але, схоже, іноді це неминуче. Невдачі впливають на всіх нас постійно. Батьки проходять через це; діти проходять через це. Вони зачіпають і сильних і слабких. Можливо, найболючішим є те, коли ми дійсно намагаємося щосили, але, тим не менш, зазнаємо невдачі. Схоже всі ставили такі питання, вигукуючи в розпачі: «Чому життя таке складне? Чому я так часто зазнаю невдач? Чому я не можу домогтися успіху, навіть коли роблю все, що в моїх силах?»

Як психолог, я працюю з багатьма, багатьма людьми, які дозволили невдачам вичавити з них усі соки. Багато з них пригнічені та розчаровані через постійне і незмінне відчуття, що вони недостатньо гарні. Депресія може стати всепоглинаючим почуттям, яке буде забарвлювати наш досвід в цілому. Коли ми стаємо все більш пригніченими, наше сприйняття невдач стає гострішим, і речі, які, можливо, раніше не турбували нас, стають величезним тягарем, який впливає на нашу здатність рухатися вперед. Це спадна спіраль, яка залишає багатьох без надії; проте, я засвоїв два життєво важливих уроки про невдачі на своєму власному досвіді і допомагаючи іншим людям, ці уроки допомогли і особисто мені і моїм клієнтам впоратися з розчаруванням, зменшити депресію і примножити щастя:

1. НЕВДАЧІ ТИМЧАСОВІ.

Одна з найбільших проблем з невдачами полягає в тому, що ми схильні їх персоналізувати. Ви колись говорили собі: «Я невдаха»? Якщо так, то ви не самотні в цьому. Це дуже поширене почуття, особливо серед членів Церкви. Нам пропонується жити за такими високими стандартами, що буквально неможливо жити без періодичних або навіть частих збоїв. Коли ви дивитеся на невдачі з точки зору того, ким ви є, а не того, що ви зробили, виникає проблема, яка полягає в тому, що не залишається місця для зростання або щастя. Подумайте про різницю між твердженнями «я невдаха» і «сьогодні я зазнав невдачі». Перше асоціюється з почуттям незмінності, в той час як друге дає нам деяку надію. Якщо ви вважаєте, що сьогодні ви повний невдаха, тоді чому завтра має бути інакше? Такий тип віри має тенденцію затьмарювати життя і призводить до почуття відчаю. Однак друге твердження, «сьогодні я зазнав невдачі», визнає ваші теперішні недосконалості, але залишає місце для оптимізму, що завтра може бути інакше.

В дійсності твердження «я невдаха» і «я успішний» однаково неточні. Ніхто не може по-справжньому стверджувати, що він домігся успіху абсолютно у всіх своїх справах. Навіть найкращі й найвидатніші з нас зазнають невдач. Точніше твердження – «сьогодні я зазнав невдачі, яка більша, ніж був мій успіх», або «сьогодні я скоріше досяг успіху, ніж зазнав невдачі». Протягом декількох тижнів, місяців і років ми створюємо модель досвіду, яка починає забарвлювати наше життя. Деякі заперечать: «Яка різниця між тим, щоб бути невдахою, і тим, щоб просто зазнавати невдач протягом якогось часу? Ефект той самий». Я б заперечив. У той час як повсякденні результати в житті цієї людини можуть бути однаковими, ставлення, яке супроводжує ці результати, дуже відрізняється. Коли ми втрачаємо надію, ми також втрачаємо віру в те, що можемо змінитися. А вірити в те, що ми більше не можемо змінитися, просто неправильно.

І позитивні і негативні точки зору розвиваються за тим самим принципом. Пророк Алма зрозумів це задовго до того, як психологи зробили свої висновки з цього питання. Алма радив своєму синові Геламану, кажучи: «через мале і просте відбувається велике» (Алма 37:6). Якщо час від часу будете зосереджуватися на негативі, ці «малі і прості думки» в остаточному підсумку стануть «великими і складними моделями поведінки», які суттєво вплинуть на ваше ставлення та поведінку. Дехто може виявити, що вони вже загрузли в таких проблемних моделях поведінки, які підживлюють депресію та відчай. Хороша новина в тому, що ви можете розірвати такі моделі поведінки, застосовуючи поради Алми. Якщо ви спробуєте зосередитися на чомусь позитивному, навіть на мить, це змінить ситуацію. Якщо ви розглядаєте свої невдачі як тимчасові, з рішучістю намагаючись поліпшити ситуацію в майбутньому, це може стати початком нової моделі поведінки. Ми перемагаємо в битві проти негативу думаючи одну позитивну думку за раз. Ви сьогодні зазнали невдачі, що більша, ніж був ваш успіх? Може й так. Чи зазнаєте ви завтра невдачі, що більша за успіх? Хто знає? Не пишіть закінчення свого завтрашнього дня до заходу сонця сьогодні. Невдачі тимчасові. Визнавайте свої помилки, святкуйте свої перемоги і завжди прагніть до кращого.

2. НЕВДАЧІ ВАЖЛИВІ

Гордість – це загальна проблема. Вона заважає нам розвиватися духовно. З якоїсь причини, коли ми стикаємося з успіхом, ми схильні швидко забувати, що Бог є джерелом усього нашого прогресу. Невдачі стають справжнісінькою перевіркою для гордості. Вони можуть привести нас до смирення, яке веде до слухняності, яка приносить небесні благословення та захист. На жаль, багато хто вважає, що невдачі неприйнятні. Я чув, що деякі місцеві початкові школи заборонили на перервах будь-яку діяльність з елементами змагання, тому що керівники стурбовані тим, що якщо діти почнуть грати в футбол, це може привести до «переможця» і «переможеного». Вони не хотіли, щоб хтось програвав, тому їхнє рішення полягало в тому, щоб усунути саму можливість програшу або невдачі.

Я знаю, що ці керівники діяли з кращих спонукань, але я вважаю, що їхні наміри мають хибний напрямок. Уявіть собі світ без невдач, де кожен завжди процвітав би й ніколи не відчував би гіркоти. Хіба це не нагадує вам про якесь бажання, яке було безславно представлене на великій Небесній нараді? Чи не була ідея Люцифера здійснити план щастя Небесного Батька побудована на тому, що ми не зазнаємо невдач? Його неефективний план був без зволікання відкинутий, і ті, хто пішли за ним, з того часу не зазнали нічого, крім страждань.

Наш Батько на Небесах дозволяє сатані блукати землею, спокушаючи всіх нас кожного дня, і даючи нам можливість вчитися на невдачах. Ми постійно піддаємося цим спокусам, як великим, так і малим. Іноді бувають дні, коли я відчуваю себе дуже успішним. Я визнаю, що коли я встаю на коліна, щоб помолитися в кінці таких днів, мої молитви недостатньо глибокі. Однак в ті дні, коли мені не вдалося встояти перед спокусами сатани, мої молитви зовсім інші. Я знесилений через розчарування і щиро благаю про допомогу, прощення і сили. Ці молитви більш ефективні та допомагають мені наблизитися до Небесного Батька. Мої молитви не підживлюються моїми успіхами; вони підживлюються моїми невдачами.

Коли Аммон та його напарники по місіонерській роботі пішли проповідувати євангелію Ламанійцям, вони зіткнулися з надзвичайно складним завданням: Ламанійці були ворожими та несприйнятливими. Ми знаємо про чудеса, які супроводжували цих місіонерів; однак ми часто забуваємо той факт, що такі чудеса були результатом наполегливої ​​праці та багатьох страждань. Описуючи свій місіонерський досвід, Аммон сказав: «Тож коли наші серця були пригнічені і ми вже збиралися повернути назад, ось, Господь заспокоїв нас і сказав: «Ідіть до ваших братів, Ламанійців, і зносьте з терпінням ваші страждання, і Я дам вам успіх» (Алма 26:27). В цьому прикладі, я думаю, важливим було те, що це сталося в призначений Господом час. Тут не говориться «після нашої першої невдачі» або «коли наша мотивація становила 50 відсотків»; говориться, що вони були пригніченими і «збиралися повернути назад». Іншими словами, вони були повністю виснаженими. Вони вичерпали свою віру і силу. Вони старанно працювали день за днем і переживали невдачу за невдачею. Вони були розчавленими та пригніченими. Саме тоді втрутився Господь, підтримав їх та пообіцяв їм кращі часи. Ці кращі часи настали і виявилися одним з найпрекрасніших досвідів, які коли-небудь були у цих місіонерів. У вас буде такий самий досвід у вашому житті. Хоча ви будете радіти успіхам більше, ніж невдачам, ви будете більше вчитися і зростати на невдачах, ніж на успіхах будь-яких розмірів. Невдачі допомагають вам стати тим, ким ваш Небесний Батько хоче, щоб ви були. Невдачі важливі.

Пам’ятайте, що причина, за якої невдачі і тимчасові і важливі, – це Спокута Ісуса Христа. Невдачі були б серйозною загрозою без обіцянки прощення та змін. Однак через викупну жертву Спасителя всі втрати, трагедії, неправильна поведінка і серцевий біль можуть бути освячені для нашого зростання та щастя. Спрогнозувавши список все більш і більш жахливих наслідків, які могли б статися з пророком Джозефом Смітом, Господь сказав йому, що «все це додасть тобі досвіду і буде тобі на благо» (УЗ 122:7). Єдиний шлях, яким невдачі можуть привести до успіху, – це через милість нашого прекрасного Спасителя. Який дивовижний дар Він дарував!

Не бійтеся невдач. Дивіться на них, як на навчальний процес, даний вам нашим добрим і люблячим Батьком на Небесах. Дивіться на них, як на можливість випробувати солодкий процес змін та зростання, який приходить через покаяння та очищення. Намагайтеся робити все можливе кожного дня. З вдячністю радійте своїм успіхам та смиренно вчіться на своїх невдачах. Велика надія та щастя чекають на вас.

Ця стаття була написана Dr. David T. Morgan та опублікована на сайті ldsliving.com під назвою «LDS Psychologist: Changing Your View of Failure Will Increase Your Happiness»

Українська © 2018 LDS Living, A Division of Deseret Book Company | Englsih © 2018 LDS Living, A Division of Deseret Book Company.

 

The following two tabs change content below.

Позаштатний працівник

Ця публікація була написана/перекладена одним із позаштатних працівників сайту mormon.in.ua Якщо ви маєте зацікавленість надати матеріали (тексти, відео, графіка, та ін.), будь ласка, повідомте нам на пошту: [email protected]

Pin It on Pinterest