велика родина

Одне з найбільших бажань багатьох батьків-Святих Останніх Днів – виховати дітей в євангелії. Проте у всіх нас є свобода вибору і дар проникливості. Деякі діти в сім’ях Святих Останніх Днів можуть вирішити покинути Церкву або більше не асоціювати себе з нею.

Батькам або членам сім’ї це може принести велике горе та біль. Батьки можуть намагатися робити все можливе, щоб повернути свою дитину до лона Церкви, іноді ігноруючи принцип свободи вибору.

Однак, один з найбільш шанованих і популярних австралійських авторів і лекторів з питань виховання дітей, який також є членом Церкви, каже, що, на його думку, примушення і контроль тільки проженуть дух з наших домівок.

У цьому випуску ведуча програми All In Морган Джонс розмовляє з доктором Джастіном Коулсоном про те, чого ми, як батьки, можемо навчитися з прикладів нашого Небесного Батька і нашого Спасителя, Ісуса Христа.

Морган Джонс: Яку пораду ви дали б батькам, які стурбовані тим, що їхні діти зроблять невірний вибір або підуть з Церкви? Я думаю, що це питання – свого роду передмова до наступного, бо воно стосується батьків, які стурбовані тим, що відбувається. А потім наступне питання: давайте трохи поговоримо про те, що робите ви, коли таке відбувається.

Джастін Коулсон: Ну що ж, перше, що я хотів би сказати, це те, що наші діти таки будуть робити неправильний вибір.

Морган Джонс: Обережно, спойлер.

Джастін Коулсон: Це частина людської природи. Але я не впевнений, що питання саме про це. Я думаю, що питання більше про страх: «Що станеться, якщо моя дитина вирішить відмовитися від завітів, відійти від віри, більше не відвідувати богослужіння або навіть не захоче зберігати віру в своєму серці? Що, якщо вона піде з Церкви?» У мене є одна дочка, віра якої похитнулася; і смуток, який ми з дружиною відчули і все ще відчуваємо в результаті вибору цієї дочки, іноді нас просто вбиває. Так, засмучення проникають в наше життя іноді дуже несподівано. Коли ми переживали важкі часи, я пам’ятаю, як одного разу сказав своїй дружині: «Не знаю, чи зможу я колись переконливо писати або говорити на тему виховання дітей. Яке право я маю робити це, якщо моя дитина зробила такий вибір? Як хтось зможе серйозно мене сприймати?» І вона сказала: «Що ж, в Писаннях є безліч прикладів видатних батьків, включаючи Небесного Батька, у яких були діти, які використовували свою свободу вибору нерозумно, і це не обов’язково кидає тінь на цих батьків».

Згодом я зрозумів ще дещо, що стало результатом досвіду, пов’язаного з нашою дочкою, яку ми дуже любимо. А зрозумів я те, що тепер я знаю, як сумувати з тими, хто сумує і допомагати тим, чиї власні діти прийняли подібні рішення. Крім того, це навчило мене більш глибокому розумінню того, як добрі дари давати [своїм дітям], як любити досконалою любов’ю, як співчувати і поважати свободу вибору – ці три речі, я думаю, послужили основою, а можливо, це навіть досвід, який я пережив, послужив основою для моєї першої відповіді на ваше запитання.

Я б так відповів на це питання, Морган: наш Небесний Батько, який – дозвольте мені ще раз підкреслити, не робить нічого, крім того, що піде нам на користь – дав нам свободу вибору, не тільки для того, щоб випробувати нас. Я знаю, що в Церкві ми часто використовуємо фразу: «Життя – це випробування, ми тут, щоб бути випробуваними». Але насправді я не думаю, щоб Всевишня Істота, наш Небесний Батько, сиділа там нагорі, проводячи іспит, ставлячи галочку і викреслюючи наші життя зі списку. Так зазвичай описують мету нашого життя на Землі, але я думаю, що у нас може бути більше нюансів і міркувань на цю тему. Я не думаю, що Він призначив для нас це довічне випробування на землі. Він дав нам свободу вибору, тому що це єдиний спосіб, за допомогою якого ми можемо жити так, як Він.

Отже, коли ми забираємо у наших дітей свободу вибору і керуємо силою або примушенням, як би мені не було важко це говорити, ми не наслідуємо приклад нашого Небесного Батька. Ми не живемо відповідно до того, про що Він нас просив. Насправді, в розділі 121 Учення і Завітів написано, що, коли ми вдаємося до контролю, панування або примушення над душами дітей людських у будь-якій мірі неправедності – і я скажу це знову, повільно і навмисно. Коли ми вдаємося до контролю, панування або примушення над душами дітей людських в будь-якій мірі неправедності, тобто коли ми намагаємося змусити їх робити щось, але при цьому Дух не скеровує нас, ми будемо робити це з будь-якою метою, але тільки не з безкорисливою, не з тою, що у згоді з настановами нашого Небесного Батька: «Ось, небеса віддаляються. Дух Господа засмучується. А коли Він віддалився – амінь авторитету [того батька]». У вірші 38 сказано: він залишений на самоті «бити ногою колючки» і «боротися проти Бога». Це дійсно дуже сильна порада. Небесний Батько каже, що ваша робота не в тому, щоб змушувати і виправляти своїх дітей, а в тому, щоб любити їх. І коли ви дійсно намагаєтеся неправедно примушувати їх, коли ви починаєте робити щось, у чому Дух не є вашим керівником, ви б’єте ногою колючки, ви втрачаєте Дух, небеса віддаляються, а я не думаю, що хтось хоче, щоб небеса віддалилися від його домівки. І за іронією, це відбувається саме в той час,І за іронією, це відбувається саме в той час,коли нам найбільше потрібен Дух.

Отже, у нас є дитина, яка бунтує, бо дитина, яка чинить опір, або дитина, яка ускладнює життя, і саме у такі моменти ми, по суті, починаємо засмучуватися, дратуватися, розчаровуватися. Це наша природна реакція. І коли ми це робимо, Дух залишає нас. У певному сенсі ми ніби говоримо: «Дух Божий? Все в порядку, я розберуся з цим. Прямо зараз я відчуваю розчарування, але я знаю, як з цим впоратися. Я знаю що роблю». Коли я розмовляю з батьками, у мене є приказка: коли наші емоції зросстають, наш інтелект знижується. І одна з найбільш нерозумних речей, які ми можемо зробити, – це не покладатися на дух Небесного Батька в моменти суперечок і конфліктів. У 3 Нефії 11:29 ясно говориться, що суперечки не від Ісуса, але від диявола. Коли ми допускаємо суперечки в наші стосунки, що відбувається в моменти сильного стресу, ми прощаємося з Духом, бо думаємо, що можемо впоратися самостійно. Ми намагаємося зробити все самі, і тоді все йде не так… Дозволити нашим дітям використовувати їхню свободу вибору, на чому я особливо наголошую, – це не те саме, що відступити назад, здатися і сказати: «О, знаєш що? Це твоє життя. Роби як знаєш».

Павло ясно навчав нас, що нам потрібно виховувати своїх дітей у навчанні й застереженні Божому. Більшість людей розуміє, що навчання означає, що якщо ми збираємося навчати дитину, ми захищаємо її, підтримуємо, ми заохочуємо її, віддаємо їй свій час і показуємо нашу зацікавленість в гарних стосунках. Але я думаю, що в Церкві ми не дуже добре розуміємо слово застереження. Словник Вебстера каже, що це «м’яке або доброзичливе зауваження». Але там є також друге визначення. У ньому йдеться: «Порада або попередження про помилки або необачність». Коли я читав це визначення зі словника, я подумав, що застереження означає: «Що ж, якщо я збираюся застерігати тебе, я скажу тобі те, що думаю, щоб виправити тебе». Я скажу: «Ти що робиш? Так не можна робити. Прийшов час застереження. Дозволь мені застерегти тебе». Але читаючи те, що Господь говорить через Павла, я думаю, що застереження насправді означає пораду, скерування, думку, попередження. І іноді наші діти не хочуть це чути, іноді вони поводяться так, як у вашому питанні: «Що мені робити, якщо вони все ж таки вирішатьзалишитиЦеркву? Що мені робити, якщо вони не прислухаються до мого застереження?» Моя порада: прикладати усіх зусиль, щоб працювати з ними. І я люблю пораду Старійшини Холланда.Ця цитата стала мемом, і ви можете знайти її всюди. Він каже: «І якщо ці діти пасивні, можливо, ви поки що ще не можете навчати їх, але можете любити їх. І якщо ви любите їх сьогодні, то, мабуть, зможете навчати їх завтра».

Ця стаття була написана Greyson Gurley та опублікована на ldsliving.com під назвою «Worried Your Child May Leave the Church Someday? One Latter-day Saint Psychologist Offers Some Advice»

Українська © 2021 LDS Living, A Division of Deseret Book Company | Englsih © 2021 LDS Living, A Division of Deseret Book Company.

The following two tabs change content below.

Позаштатний працівник

Ця публікація була написана/перекладена одним із позаштатних працівників сайту faith.in.ua Якщо ви маєте зацікавленість надати матеріали (тексти, відео, графіка, та ін.), будь ласка, повідомте нам на пошту: [email protected]