молодий чоловік склонив голову

Здається, ми живемо в той час, коли багато хто сумнівається в істинності Церкви. Практично кожен знає когось, хто сумнівається. Багато керівників повідомляють про співбесіди з членами церкви, які борються з сумнівами. У батьків душа розривається, коли вони бачать, як їхні діти покидають Церкву, а вони відчувають себе безсилими допомогти. Хоча відповідальність за вибір залишити Церкву повністю лежить на наших близьких, є речі, які ми можемо зробити, щоб підтримати їх і допомогти їм розвіяти їхні сумніви.

Проявити співчуття

Один епізод з життя Спасителя показує, як Він проявив співчуття до когось, хто сумнівався.

Рано вранці Ісус чудесним чином йшов по воді, щоб зустрітися зі Своїми учнями, які перебували у човні в Галілейському морі. Петро не міг дочекатися, коли Спаситель дістанеться до човна і попросив: «Коли, Господи, Ти це, то звели, щоб прийшов я до Тебе по воді». Спаситель погодився. «І вилізши з човна, Петро став іти по воді, і пішов до Ісуса. Але бачачи велику бурю, злякався, і зачав потопати, і скричав: Рятуй мене, Господи!.. І зараз Ісус простяг руку й схопив його» (Матвія 14: 26-31).

Вірогідно, Спаситель міг залишити потопаючого Петра боротися з хвилями, щоб він здобув науку. Але Він цього не зробив. Він негайно і співчутливо «простяг руку і схопив його». Коли ми бачимо, як близька людина бореться з сумнівами, ми маємо негайно та з співчуттям докласти всіх зусиль, щоб допомогти їй.

Коли Ісус витягнув Петра з води, Він поставив просте, але глибоке питання: «маловірний, чого усумнився?» (від Матвія 14:31). Спочатку це питання може здатися позбавленним співчуття. Але слово чому означає в оригіналі грецькою мовою «точка, якої досягли або в яку увійшли» (Strong’s Exhaustive Concordance of the Bible, s.v., “G1519 eis). По суті, Ісус запитував: «Як ти дійшов до точки сумнівів?» Господь не стільки хотів покарати Петра, скільки просив його заглянути всередину себе і з’ясувати, як він дійшов до точки сумнівів. Як таке сталося, що він ходив по воді якийсь час, а потім почав тонути? Всередині Петра щось змінилося, і Господь хотів, щоб він сам зрозумів, що це було.

Господь знав, що сумніви руйнують віру Петра, і Він хотів, щоб Петро подолав свої сумніви, перш ніж вони завдадуть подальшої духовної шкоди. Не дивно, що біблійні заповіді щодо сумнівів настільки абсолютні. Мороній заявив: «Не сумнівайтеся, але вірте» (Мормон 9:27). «Не вагайтеся, не бійтеся», – сказав Спаситель (УЗ 6:36).

Оскільки сумнів – смертельний ворог віри, чим раніше ми допоможемо нашим друзям та близьким, які сумніваються, щиро зазирнути всередину себе і визначити джерело їхніх сумнівів, тим швидше вони зможуть розвіяти ці сумніви і зберегти свою віру. Подібно до того, як лікар може запропонувати більш відповідні ліки від хвороби, знаючи, що її спричинило, наші друзі і сім’я зможуть скоріше розвіяти свої сумніви, знаючи їхнє джерело.

Люди, які сумніваються, часто відчувають себе негідними або грішними. Коли ми виявляємо співчуття, а не засуджуємо, ми показуємо їм, що у них є хтось, хто розуміє, і хто буде терпляче йти поруч із ними, коли вони борються зі своїми сумнівами. Ісус із співчуттям ставився до тих, хто сумнівався. Ми можемо наслідувати Його приклад.

Зміцнювати віру

Зміцнення віри має велике значення для наших близьких і друзів, які стикаються з сумнівами. Ослаблена віра є основною причиною руйнування свідчення. Президент Томас С. Монсон навчав: «Обираймо укріпляти в собі велику і сильну віру, яка буде нашим найефективнішим захистом проти планів супротивника» ( «Вибір», Ліягона, травень 2016). Ось деякі ідеї, які ви можете застосувати, щоб зміцнити віру тих, кого беруть в облогу сумніви.

По-перше, скажіть їм, що мати сумніви це нормально. Це звичайне людське переживання, і це не означає, що вони погані або слабкі. Показуйте їм свою любов, спілкуйтеся з розумінням і проявляйте терпіння. Багато людей зміцнили свою віру і отримали краще розуміння, шукаючи відповіді на питання і прагнучи подолати сумніви. Але також попередьте їх, щоб вони не дозволяли цим сумнівам тривати довго. Тривалі сумніви руйнують віру. Нагадайте їм, що Господь хоче їм допомогти. Він завжди милостивий і здатний прийти їм на допомогу тоді, коли вони цього потребують (див. Алма 7:11-12, УЗ 62:1).

По-друге, надихайте їх не залишати церкву і не забувати те, що, як вони знають силою Святого Духа, є істинним. Допоможіть їм зрозуміти, наскільки нерозумно було б відкинути всі дорогоцінні принципи євангелії через те, що вони стикаються з історичною інформацією, яка, здається, викликає занепокоєння, або переживають неприємні зіткнення з іншими членами церкви або керівниками. Було б сумно втратити керівництво живого пророка або обіцяння вічної сім’ї через те, що ми не знаємо всіх деталей перекладу Книги Мормона або як саме Джозеф Сміт створив Книгу Авраама, або через те, що ми не зовсім розуміємо, чому Перше Президентство встановило правила щодо дітей геїв. Одного прекрасного дня будуть відомі відповіді на ці та інші питання. До того часу заохочуйте своїх близьких триматися віри, яка в них є, і пам’ятати те відчуття Духа, яке вони колись відчували щодо істинності Церкви.

По-третє, переконайте їх, що якщо вони зосередять своє життя на Спасителі, з часом усе встане на свої місця, і що Він може дати їм силу і любов зараз. Президент Говард В. Хантер навчав: «Якщо наше життя і наша віра зосереджені на Ісусі Христі та Його відновленій євангелії, то ніщо не зможе постійно йти неправильно” (Учення Президентів Церкви: Говард В. Хантер, [2015], 48). Кращий спосіб, яким можна зробити це – надихати їх регулярно читати Писання, особливо Книгу Мормона.

По-четверте, зміцнюйте їхнє бажання слідувати за пророками й апостолами. Старійшина Девід А. Беднар пообіцяв, що, якщо ми будемо прислухатися до істин, яким навчають пророки, «наша віра в Небесного Батька й Ісуса Христа буде зміцнена» («Обрані нести свідчення про Моє ім’я», Ліягона, Листопад 2015). Ви можете запропонувати вивчити виступ на Генеральній конференції або статтю, що стосується конкретної проблеми, з якою вони борються.

По-п’яте, надихайте їх продовжувати молитися. Люди, які мають сумніви, часто перестають молитися, тому що їм не вистачає віри в силу молитви. Припинення молитов відокремлює їх від того самого джерела, яке розвіє їхні сумніви. Більш того, навчіть їх розпізнавати шепіт Святого Духа під час і після молитви (див. УЗ 6:15, 22-23, 8:2-3, 9:7-9).

Коли ви допомагаєте зміцнювати їхню віру, ви також можете вчити їх, як більш мудро шукати істину.

Шукати істину

Шукачі істини чітко усвідомлюють, що істину потрібно відокремити від великої кількості софістики і «дезінформації», які наповнюють нашу інформаційну магістраль 21-го століття. Оманливі повідомлення зустрічаються практично скрізь, і вони можуть покласти початок сумнівам.

Той, хто займається серйозним вивченням історії та доктрини Церкви, має визначити достовірні й авторитетні джерела. Ми ніколи станемо питати думки власника McDonald’s про гамбургери в Wendy’s, розуміючи, що відповідь може бути явно упередженою. Отже, допоможіть своїм близьким, які мають сумніви, оцінити джерела їхньої інформації та мотиви цих джерел. Чи є вони прихильними до Церкви, нейтральними або ворожими? Переслідують вони свої особисті цілі або вони щиро намагаються повідомити точну інформацію?

Також важливо допомогти своїм близьким і друзям, які мають сумніви, усвідомити, що частина інформації, яка викликає занепокоєння, про яку вони дізналися, може бути правдою тільки частково. Коли вони з’єднають її з іншими знаннями, вона, ймовірно, матиме сенс і не буде викликати занепокоєння. Вас може шокувати знання про те, що Джозеф Сміт одружився на 14-річній дівчині, але потрясіння можна пом’якшити, дізнавшись про те, що це була більш поширена практика в 1800-х роках, ніж зараз. Також пам’ятайте, що ми не маємо повного знання про все, і нам, можливо, доведеться терпляче чекати, поки Господь відкриє більше (див. Символи віри 1: 9).

Багато з тих, хто стикається з сумнівами через те, що вони дізнаються про інформацію, яка бентежить, почуваються зрадженими. Вони запитують, чому їх ніхто цьому не вчив і можуть навіть відчувати, що церква приховує від них інформацію. Якщо так сталося з вашими близькими, які сумніваються, м’яко навчіть їх не бути швидкими на негативну реакцію щодо того, чого вони не знали раніше. Президент Девід О. Маккей одного разу написав місіонерові, який похитнувся в своєму свідченні, сказавши: «Повірте мені, сумніви, які хвилювали мене, коли я був молодим, подібні до тих, що зараз хвилюють вас, стали настільки ж ясними, як і впевненість Фоми про воскресіння Спасителя» (David O. McKay and the Rise of Modern Mormonism, [2005], 6). Інформація про вчення та історію Церкви вивчається поступово, а не все одразу (див. 2 ​​Нефій 28:30).

Ми живемо в епоху історії Церкви, коли багато хто сумнівається. Ви можете допомогти їм впоратися зі своїми сумнівами, якщо будете діяти з співчуттям, допомагаючи їм зміцнювати віру, і вчити їх з мудрістю шукати істину. Вони будуть вітати ваше терпіння, розуміння та підтримку, якщо вони прагнуть розсіяти свої сумніви.

Ця стаття була написана David B. Marsh та опублікована на сайті ldsliving.com під назвою «3 Principles to Remember When Loved Ones Are Doubting»

Українська©2017 LDS Living, A Division of Deseret Book Company | Englsih©2017 LDS Living, A Division of Deseret Book Company.

 

The following two tabs change content below.

Позаштатний працівник

Ця публікація була написана/перекладена одним із позаштатних працівників сайту faith.in.ua Якщо ви маєте зацікавленість надати матеріали (тексти, відео, графіка, та ін.), будь ласка, повідомте нам на пошту: [email protected]