Що спільного у Нікейського собору з мормонськими віруваннями

Нікейський собор і Нікейський символ віри вплинули на впорядкування Ортодоксальних Християнських течій, які ми бачимо в наші дні. Але як це стосується Церкви Ісуса Христа Святих Останніх Днів? По-перше, нам потрібно чітко усвідомити, що відбувалося на Нікейському соборі, і розібратися в тому, що зробило цю подію невід’ємною частиною минулого і сучасного Християнства.

Що відбувалось на Нікейському соборі?

Собор був скликаний імператором Костянтином Великим в 325 році. Синод, або рада єпископів, зібрався на Перший Вселенський собор, щоб обговорити деякі пункти і прояснити спірні питання про те, що, на їхню думку, було істинним вченням. Найбільші дискусії розгорнулися навколо природи Ісуса Христа і Бога Отця.

Один чоловік на ім’я Арій вчив своїх послідовників, що Христос був просто Творінням, створеним Богом Отцем з нічого. Його доводи дійшли до того, що все було створено через Сина, і що Він не існував, поки Бог Отець не створив його.

До того ж, Арій вірив, що Син мав свободу вибирати добро чи зло і що божественність Бога Батька була набагато більше, ніж божественність Сина. Собор визнав, що Арій неправильно тлумачив Писання і хотів чітко заявити, що те, чому він навчав, було хибним вченням. Святий Олександр Олександрійський відстоював те, що Син Бога має божественність, рівну Отцю, і що Він настільки ж вічний, як і Отець, інакше Він не міг би бути Сином.

Багато дискусій було зосереджено на визначенні значення слів «народився», «створений» і «народжений». Арій вірив, що вони всі по суті одне й те ж саме, але інші, які слідували вченням Олександра, вірили, що їхні значення різні. Підсумок Собору анулював доводи Арія і, врешті-решт, прийшов до висновку, що Син Бога вічний і реальний так само, як і Отець.

Інша тема, яку вони хотіли обговорити – коли святкувати Великдень. На соборі був прийнятий Символ віри, щоб затвердити прийняте рішення і ввести в практику інші вчення, які Християнська церква в той час бажала зберегти як канон. Таким чином, підсумкове твердження Першого собору Нікеї було наступним:

Вірую в Єдиного Бога Отця, Вседержителя, Творця всього видимого і невидимого. І в Єдиного Господа Ісуса Христа, Сина Божого, Єдинородного, що від Отця народився, Світло від Світла, Бога істинного від Бога істинного, народженого, що не створеного, єдиносущного з Отцем, через Якого все сталося як на небі, так і на землі. Заради нас людей і заради нашого спасіння зійшов з небес, людське тіло прийняв і став людиною, страждав і воскрес на третій день, і зійшов на небеса, і знову прийде судити живих і мертвих; і в Духа Святого.

Для членів Церкви Ісуса Христа Святих Останніх Днів це може здатися трішки знайомим.

Порівняємо Нікейський символ віри з Уложеннями віри Церкви ІХСОД

Якщо порівняти Нікейський символ віри з Уложеннями віри, можна побачити деяку схожість. Уложення віри були написані і складені Пророком Джозефом Смітом. Для членів Церкви Ісуса Христа Святих Останніх Днів є звичайним заучувати Уложення віри напам’ять. Давайте візьмемо з Нікейського символу віри частину тексту і порівняємо її з першим Уложенням віри:

Нікейський символ віри:

«Вірую в Єдиного Бога Отця, Вседержителя … І в Єдиного Господа Ісуса Христа … і в Духа Святого».

Перше Уложення віри:

«Ми віримо в Бога, Вічного Батька, і в Його Сина Ісуса Христа, і в Святого Духа».

У цьому випадку ми бачимо дуже незначну відмінність між двома формулюваннями. А тепер порівняємо те, що говориться в Нікейському символі віри із третім Уложенням віри Церкви ІХСОД:

Нікейський символ віри:

«Заради нас людей і заради нашого спасіння зійшов з небес, людське тіло прийняв і став людиною, страждав і воскрес на третій день, і зійшов на небеса, і знову прийде судити живих і мертвих …»

Третє Уложення віри:

«Ми віримо, що завдяки спокуті Христа все людство може бути спасенним через послушність законам і обрядам євангелії».

Між останніми двома формулюваннями спостерігається більше розбіжностей, але я думаю, що вони обидва роз’яснюють одне одного. Мормони також погоджуються з Нікейським символом віри в тім, що Ісус, Син Божий, зійшов і був народжений як людина на землі, і що Він страждав на хресті, і що Він воскрес і був піднесений на небеса.

Члени Церкви Ісуса Христа Святих Останніх Днів також знають, що Ісус – Єдинонароджений від Батька, і що Вони обидва є Творцями. Єдине доповнення, яке є у третьому Уложенні віри, стосується Спокути, через яку Христос пройшов до Своєї смерті на хресті.

Міфи про Нікейський символ віри

Поширеним міфом є ​​те, що саме на цій конкретній раді було прийнято рішення щодо Трійці – вірування про те, що Бог Батько, Господь Ісус Христос і Святий Дух є одним Богом у трьох іпостасях. Незважаючи на те, що ця ідея обговорювалася деякими богословами в кінці 100-х, на початку 200-х років, Трійця не обговорювалася як доктрина для православних християн до 362 року.

Члени Церкви Ісуса Христа Святих Останніх Днів не вірять у вчення про Трійцю, але вірять, що її члени є Божеством, і що Бог Батько, Ісус Христос і Святий Дух – три окремі особистості. А також, що Бог Отець і Ісус Христос мають тіло з плоті і кісток, згідно з Першим Видінням Джозефа Сміта.

Нікейський собор мав величезне значення у встановленні стандарту для християнських вірувань. Я особисто вдячний за людей, що жили в той час, і які були готові переконатися, що нема ніяких сумнівів стосовно природи Бога Отця і Ісуса Христа.

Ця стаття була написана англійською мовою Мелісою М’юз та опублікована на сайті mormonhub.com. Переклад Тамари Мартиненко.

 

The following two tabs change content below.

Позаштатний працівник

Ця публікація була написана/перекладена одним із позаштатних працівників сайту faith.in.ua Якщо ви маєте зацікавленість надати матеріали (тексти, відео, графіка, та ін.), будь ласка, повідомте нам на пошту: [email protected]