COVID-19 додав серйозних змін в наше суспільство, в тому числі і в відновлену церкву Господа. Ми не можемо збиратися разом, як раніше. Зусилля, спрямовані на служіння, зараз є особливо важливими, але багато хто все ж страждають від того, що доводиться мало спілкуватися з іншими людьми. Місцеві церковні керівники стикаються з особливими випробуваннями, що з’явилися у членів їхніх приходів, для яких немає готового списку рішень. Хоча вигорання не є новим явищем серед членів Церкви, його масштаби, безумовно, зростають через пандемію.

Будучи президентом кворуму старійшин, я відчув зрослий тягар керівництва, який принесла пандемія. Церковні керівники часто говорять про те, який величезний тягар несуть жінки царства, даючи їм поради та підтримку щодо того, як дати раду вигоранню, яке вони відчувають через кількість своїх важливих обов’язків: жінки в наш час служать, працюють, за кимось доглядають і це ще далеко не повний список. Це дуже важливі та натхненні поради. Але я подумав, що, також варто звернутися до моїх побратимів, чия перевтома, можливо, не береться до уваги трохи частіше, і обговорити, як чоловіки Церкви можуть уникнути вигорання через тиск своїх численних обов’язків в якості чоловіків, батьків, носіїв священства і керівників, годувальників і т.д.

Як можна визначити євангельське вигорання? Можливо, це емоційне відчуття, коли ми відчуваємо, що ми більше не маємо чим себе мотивувати. Ймовірно, було занадто багато вимог і недостатньо заохочень. Іноді може здаватися, що ми – ті, хто постійно надає допомогу іншим, але до нас ніхто не приходить, щоб дізнатися, як ми живемо. Це реальний стан, який відчувають члени Церкви повсюди. Коли ми вже на межі, у нас виникає спокуса запитати: «Навіщо мені це? Чому я продовжую це робити, коли таке відчуття, що я тупцюю на місці?» Я розумію, чому ми можемо ставити такі питання, але більш глибоке розуміння певних принципів євангелії може допомогти нам знайти силу продовжувати далі. Ось три способи почати знижувати рівень свого євангельського вигорання.

1. ВИЗНАЙТЕ СВОЮ БОЖЕСТВЕННУ ПРИРОДУ

У Мойсея був дивовижний досвід, коли він побачив Господа в видінні. Його тіло повинно було бути тимчасово вдосконалено, щоб витримати славну присутність Бога. Господь сказав Мойсеєві, що він – Його син і що у Нього є робота для Мойсея. Після видіння Мойсей розмірковував про небесну велич, якій він став свідком. Потім прийшов сатана, спокушаючи його і кажучи: «Мойсею, сину людський, поклоняйся мені» (Мойсей 1:12). Люцифер одразу ж знецінив Мойсея, поставивши під сумнів його божественний спадок («син людський») і спокушаючи його змінити свою ціль («поклоняйся мені»). Що ж зробив Мойсей? Відрікся він від свого небесного права первородства і змінив свій курс, ставши послідовником сатани? Ні. Фактично він дав відсіч спокуснику з силою і рішучістю.

І сталося, що Мойсей, подивився на Сатану і сказав: Хто ти? Бо ось, я – син Бога, за подобою  Його Єдинонародженого; а де твоя слава, щоб я поклонявся тобі? І знову Мойсей сказав: Я не припиню прикликати Бога, я маю запитати Його про інші речі: бо Його слава перебувала  на мені, отже я можу розрізнити між Ним і тобою. Іди звідси, Сатана. (Мойсей 1:13,18).

Мойсей знав, хто він і що йому належить зробити. Він – син Божий і має призначену від Бога ціль. У нього не було часу на облуди сатани, бо йому було, чим займатися. Тож як це стосується кожного з нас?

Розглянемо ці питання. Яка ваша природа і ціль? Чи справді ви – дитя Небесного Батька з Його божественною ДНК, вплетеною в ваш дух, або ви просто людина, незначна і неважлива? Чи були ви покликані Богом діяти в Його ім’я, служити Його дітям і присвятити своє життя Йому, або ви просто виснажуєте свою енергію і ресурси заради інших людей, які не можуть їх відшкодувати? Чи є ви частиною найбільшої роботи, яка будь-коли відбувалася –відновлення Церкви Ісуса Христа, що розгортається – або ви сліпо прямуєте за нескінченним соціальним експериментом, який займає надто багато часу і енергії у ваших власних занять? Ваші відповіді на ці питання необхідні для підтримки сил, щоб продовжувати далі, незважаючи на труднощі. Для тих, хто дійсно розуміє, хто вони і що вони покликані робити, мотивація може бути знайдена навіть в найскладніші часи. Ті, хто страждають від нерозуміння своєї божественної природи і божественної цілі, можуть виявити, що вигорання настає швидше і частіше.

2. ШУКАЙТЕ БАЛАНС

Розуміння важливості євангельської роботи має вирішальне значення, але навіть ті, хто має сильні переконання, можуть пережити вигорання, якщо вони не знають меж своїх можливостей. Насправді, є ті, хто надзвичайно переконаний у важливості євангельської роботи до такої міри, що вона затьмарює всі інші життєві обов’язки, такі як сім’я, зайнятість, соціалізація та відповідне дозвілля. Я вважаю, що це те, що Яків назвав «поглядання за межу» (Яків 4:14).

Давайте подивимося на інший приклад з життя Мойсея, який допоможе проаналізувати цю концепцію належного балансу. Тесть Мойсея, Їтро, приєднався до ізраїльського табору в пустелі. Він помітив, що Мойсей провів весь день у якості судді, щоб вирішити суперечки дітей Ізраїлю. Я вважаю, що деякі з незгод були величезними, але інші, ймовірно, були дрібними і не мали великого значення. Я можу уявити, як Мойсей повертався до свого намету того вечора, фізично і емоційно виснажений, а Їтро спостерігав. Я також можу уявити собі президентів кола, єпископів та президентів кворуму старійшин (і багатьох інших) по всьому світу, стомлених і напружених через обов’язки своїх покликань. Порада Їтро Мойсеєві може бути застосована до всіх, хто несе подібний тягар:

І сказав тесть Мойсеїв до нього: Недобра ця річ, що ти чиниш. Справді стомишся і ти, і народ той, що з тобою, бо ця справа тяжча за тебе. Не потрапиш ти чинити її сам один! (Вихід 18:17-18).

«Стомишся ти» звучить як старозавітна версія вигорання. Потім Їтро мудро порадив Мойсею делегувати роботу. Він повинен був найняти здібних людей, які могли б судити малі справи, а Мойсей взяв на себе ті справи, які його помічники не могли вирішити.

Як люди, які мають церковні обов’язки, ми повинні дотримуватися тої самої поради. Гордість є каменем спотикання для багатьох членів Церкви, особливо для братів. Ми чомусь думаємо, що робити все без сторонньої допомоги – це ознака досягнень і сили. Відверто кажучи, це скоріше ознака безглуздя та недалекоглядності. У більшості випадків наша сила не дорівнює грандіозним завданням, що стоять перед нами. Нам потрібна допомога і сила. Така допомога виходить від Господа, але також і від тих, хто нас оточує. Коли ми розділяємо наш тягар з іншими людьми, можна досягти багато чого. Ми отримуємо більше часу, щоб зайнятися іншими завданнями, які очікували рішення. А інші люди отримують досвід вирішення проблем і труднощів управлінського характеру. Ми навчаємо наступне покоління керівників, надаючи їм можливості керівництва на цьому шляху, що означає доручення їм значущих завдань і забезпечення відповідного навчання та контролю. Щоб уникнути вигорання, треба не тільки знати межі своїх можливостей, але й щедро та розсудливо розділяти свої обов’язки з іншими.

3. ЗНАХОДЬТЕ ЧАС ДЛЯ ВІДПОЧИНКУ

Розуміння своєї цілі і меж своїх можливостей вкрай важливо для запобігання вигорання, але ми все ж маємо обмежений набір ресурсів для виконання роботи. Такі активи, як час і гроші, часто передбачаються в бюджеті після ретельного розгляду. Але як щодо емоційної і фізичної енергії? Це також обмежені активи, які будуть виснажені, якщо їх не поповнювати. Чи замислювалися ви, чому Єгова та Михаїл відпочивали на сьомий день від роботи створення? Я не думаю, що це було через те, що вони були фізично або емоційно спустошені. Я вірю, що це було через те, що вони хотіли показати нам приклад. Вони хотіли показати, що робота важлива, але важливий і відпочинок. Я давно помітив їхнє співвідношення роботи та відпочинку; шість з семи означає, що вони працювали близько 86 відсотків часу, залишаючи достатній, але не надмірний час для відпочинку.

Цар Веніямин радив:

І стежте за тим, щоб усе це робилося з мудрістю і за порядком; бо не обов’язково, щоб людина бігла швидше, ніж їй під силу. Але ще, необхідно, щоб вона була старанною, щоб таким чином вона могла здобути винагороду; отже, все повинно робитися за порядком (Мосія 4:27).

Порада є очевидною: не намагайтеся робити більше, ніж можете, але переконайтеся, що ви робите все, що можете. Наявність достатнього часу для фізичного та емоційного відпочинку дуже важлива, щоб уникнути вигорання. Більшість з нас добре вміють знаходити час для фізичного відпочинку. Менше тих, кому вдається знайти час для емоційного відпочинку. Нам потрібен час, щоб ми могли відірватися від роботи, насолодитися відпочинком і поповнити наші запаси енергії. Немає нічого гріховного в тому, щоб вимкнути телефон на 30 хвилин, поки ви займаєтеся емоційним оновленням. Зробіть емоційний і фізичний відпочинок пріоритетом у своєму житті.

У приповісті про робітників на винограднику (від Матвія 20) усі працівники отримували заробітну платню в розмірі динарія незалежно від того, як довго вони працювали протягом цього дня. Деяким це здається несправедливою нагородою. Я дивлюся на це по-іншому. Нагородою був не динарій. Нагородою була робота разом зі Спасителем. Ті, хто працював з Ним упродовж 12 годин, отримали таку винагороду, якої не отримали ті, хто працювали з Ним тільки годину, незважаючи на те, що в той день у всіх була однакова платня. Те саме можна сказати і до нас. Нагорода – це не тільки наш кінцевий вічний результат, але і можливість працювати з Господом кожен день нашого життя. Чим довше ми будемо працювати поруч з Ним, тим більше у нас буде досвіду, і тим більше ми будемо вчитися бути такими, як Він. Виконання необхідних дій, щоб уникнути євангельського вигорання, допоможе нам знайти силу довше і старанніше працювати зі Спасителем, що дасть нам небувале благословення щодня бути Його слугами.

Ця стаття була написана Dr. David T. Morgan та опублікована на ldsliving.com під назвою «Gospel burnout: 3 helpful solutions from a Latter-day Saint psychologist»

Українська © 2020 LDS Living, A Division of Deseret Book Company | Englsih © 2020 LDS Living, A Division of Deseret Book Company.

The following two tabs change content below.

Позаштатний працівник

Ця публікація була написана/перекладена одним із позаштатних працівників сайту faith.in.ua Якщо ви маєте зацікавленість надати матеріали (тексти, відео, графіка, та ін.), будь ласка, повідомте нам на пошту: [email protected]