Я пам’ятаю, що коли я почала серйозно читати Писання, я зрозуміла, крім усього іншого, що Бог насправді ще й маніпулятор. Мене відштовхнули такі слова і фрази як «помста», «справедливість», «гнів» і «переконання». У контексті всіх цих слів переконання здавалося особливо похмурим і грізним. Якщо Бог говорить зі мною і при цьому має якісь приховані мотиви, то я взагалі не хотіла б чути Його аргументи!

В тому й річ: у Небесного Батька немає прихованих мотивів. Щоб повірити в це, важливо, щоб ми розуміли різницю між переконанням і маніпуляцією, та те, яку роль відведено їм у стосунках з люблячим Небесним Батьком.

РОЗУМІННЯ ПЕРЕКОНАННЯ Й МАНІПУЛЯЦІЇ

Моє початкове невірне розуміння стало наслідком того, що у мене було слабке уявлення про природу Бога і про те, що таке переконання (на жаль, мої уроки з мистецтва літературного переконання мені в цьому не допомогли). Припускаю, що і у вас було подібне невірне розуміння, тому давайте разом знайдемо визначення того, що таке насправді переконання і маніпулювання, і додамо туди трошки того, яким є Небесний Батько.

Перефразовуючи і об’єднуючи словники Merriam-Webster і Online Oxford:

  • Переконання – це спонукання будь-кого до віри, способу дій або позиції шляхом приведення розумних аргументів.
  • Маніпулювання – це контроль над людиною або ситуацією за допомогою нечесних методів, особливо у власних інтересах.

Коли ці два визначення стоять поруч, то легше бачити відмінності між ними. Складнощі виникають, коли ми намагаємося визначити, маніпулюють нами чи просто переконують. Спроби прояснити це стають особливо туманними, коли ми не знайомі з тим, хто на нас впливає або з ситуацією; коли ми не знаємо людини.

Що стосується наших взаємин з Богом, як нам зрозуміти, маніпулює Він чи переконує? Що ж, нам потрібно спробувати зрозуміти і дізнатися за допомогою досвіду, ким насправді є Бог; нам потрібно зрозуміти Його природу. Щоб зробити це, нам потрібно витратити якийсь час на те, щоб познайомитися з Ним ближче. Отже, давайте зробимо це.

ЧОМУ БОГ МОЖЕ ПЕРЕКОНУВАТИ, АЛЕ НЕ МОЖЕ МАНІПУЛЮВАТИ

Перш за все, давайте сформулюємо очевидне, а потім трохи роз’яснимо це. Бог досконалий – це очевидно, чули це мільйон разів. Але в якому сенсі Він досконалий? Ми використовуємо слово «досконалий» як всеосяжний термін для опису природи Бога, бо саме так Ісус говорить про Нього в Новому Завіті.

Отож, будьте досконалі, як досконалий Отець ваш Небесний.

З грецького перекладу ми дізнаємося, що «досконалий» насправді означає «бездоганний», принаймні в цьому контексті. Отже, Небесний Батько досконалий. Бездоганно люблячий, бездоганно добрий, бездоганно чистий, бездоганно доброзичливий і бездоганно послушний божественному закону. Один божественний закон, який добре пасує до цього контексту – контексту переконання й маніпуляції – це сила священства.

В Ученнях і Завітах 121:41 йдеться:

Жодна влада чи жодний вплив не можуть і не повинні підтримуватися через священство, інакше як тільки через переконання, довготерпіння, м’якість, і лагідність, і любов нелицемірну;

ДОВОДЯЧИ БОЖУ ВСЕМОГУТНІСТЬ

Деякі стверджують, що, оскільки Бог досконалий, Він також всемогутній і тому може/буде/вже змушує нас виконувати Його волю; таким чином Він маніпулює. Мало того, що цьому аргументу не вистачає серйозного розуміння природи Бога, так ще і УЗ 121:41 досить чітко спростовують цю ідею.

Жодна влада не може використовуватися (тобто застосовуватися) на підставі володіння нею. Той факт, що Небесний Батько володіє абсолютною владою, не означає, що Він може робити все, що захоче, і, в широкому сенсі, контролювати вас або мене. Крім того, Його доброзичливість робить маніпулювання неможливим. Він занадто сильно любить нас, а Його наміри занадто чисті, щоб навіть здаватися маніпуляцією.

Більш того, Небесний Батько безкорисливий і поважає нашу свободу вибору. Він створив цей світ як місце, де ми могли б навчатися і зростати завдяки нашому вибору. Його план полягає в тому, щоб допомогти нам стати такими, як Він, і отримати все, що у Нього є (це говорить про 100% безкорисливість!). З цією метою Він дав нам можливість вибирати між добром і злом.

ЧОМУ БОГ РОБИТЬ ТЕ, ЩО РОБИТЬ

Як наш Батько, Він хоче, щоб ми вибирали те, що правильно, тому що Він хоче, щоб ми були щасливі. *СПОЙЛЕР* Наше щастя – це все, чого Він бажає; Він хоче робити тільки добро (Алма 19:33). Він такий, і Він нічого не виграє, маніпулюючи нами. Небесний Батько ніколи не змусить нас вибирати Його шлях, Він тільки запропонує його нам і спробує переконати нас, що для нас цей шлях є кращим. Якби він змушував нас вибирати Його шлях, Він перестав би бути досконалим і, таким чином, перестав би бути Богом. Це тому, що Він більше не діяв би, виходячи з наших інтересів, але з Своїх власних. Ось (крім інших причин) чому Бог може переконувати (і так і робить), але не може маніпулювати.

ПОПЕРЕДЖЕННЯ ПРО ПЕРЕКОНАННЯ

Тепер я хотіла б дещо прояснити, перш ніж ми підемо далі, тому що я чую віддалений, докучливий голос, що говорить: «Але переконання може бути маніпулятивним!» Гаразд, голосок, ти маєш рацію.

Як вовк в овечій шкурі, переконання може використовуватися як інструмент маніпуляції. Ось чому так важливо мати особисті стосунки з Богом! Коли ми розуміємо, хто такий Бог, і довіряємо Йому, ми можемо більш повно зрозуміти, чому Він навіть не подумає про те, щоб спробувати маніпулювати нами; Він просто не хоче цього робити. Швидше за все, Він хотів би, щоб ми діяли самостійно і застосовували свою свободу вибору. Сатана, з іншого боку, цього якраз не хоче.

Хоча Небесний Батько ніколи не буде переконувати вас зробити щось в спробах контролювати вас, сатана, безумовно, так і вчинить. Тож будьте уважні і пильні в розумінні того, який голос ви чуєте і до якого прислухаєтесь. Пам’ятайте, що сказав Мормон:

Бо знайте, Дух Христа дано кожній людині, щоб вона відрізняла добро від зла; ось чому я показую вам, як саме судити; бо все, що запрошує творити добро і переконує вірити в Христа, послано силою і даром Христа; ось чому ви можете знати досконалим знанням, що це є від Бога. Але все, що спонукає людей чинити зло … це від диявола; бо саме так діє диявол; бо він жодну людину не переконує творити добро …

Для нас це вірний спосіб судження, від Бога чи від сатани аргумент, який ми чуємо. Але якщо ви звернулися до цієї статті в пошуках конкретики, давайте розглянемо кілька способів, за допомогою яких ви можете дізнатися, що вас переконує Бог, але ніяк не Люцифер.

СПОСОБИ, ЯКИМИ ПЕРЕКОНУЄ БОГ

В Ісаї 1:18 Господь сказав:

Прийдіть, і будемо правуватися … коли ваші гріхи будуть як кармазин, стануть білі, мов сніг…

Переконання від Бога має справу з розумом і опікується тим, щоб вислухати обидві сторони; маніпулювання (присутнє в ньому переконання чи ні) піклується тільки про свої власні інтереси. Коли я читаю цей уривок з Писань, я чую, як Господь говорить: «Давай поговоримо про це і з’ясуємо це разом. Я хочу зрозуміти твій хід думок». Небесний Батько хоче чути наші запитання і переживання і хоче спробувати переконати нас. І Він сподівається, що ви також відкриті для того, щоб почути Його сторону. Сатана, який використовує маніпуляцію, піклується лише про те, щоб переконати вас робити те, що він хоче, незалежно від ваших бажань або переконань.

Господь також прагне не тільки зрозуміти нас, але й навчити. Терпляче навчання істині є однією з форм переконання. Це тому що, за словами брата Корі У. Леонарда, «переконання лежить в основі навчального процесу… воно змінює спосіб сприйняття та розуміння реальності, впливаючи на наше ставлення та створюючи наше бачення світу».

Це дуже схоже на визначення покаяння, яке знаходиться у Біблійному словнику. Переконання має важливе значення для навчання, тому що воно впливає на нас поступово і йому неважливо, скільки часу це займе. Пам’ятайте, що Небесний Батько вчить нас за принципом «рядок за рядком, приписання за приписанням» і що Він буде навчати нас відповідно до нашого розуміння. Він хоче, щоб ми зрозуміли євангелію, але… як би це сказати… по-справжньому зрозуміли її.

РОЗРІЗНЯТИ СПРАВЖНЮ СУТНІСТЬ ТОГО, ЩО НАС ПРИВАБЛЮЄ – НЕСЕ ВОНО В СОБІ ДОБРО ЧИ ЗЛО?

Нарешті, давайте повернемося до Моронія 7:16. Мормон нагадує нам, що якщо щось закликає нас творити добро, служити Богу і вірити в Ісуса Христа, то це від Бога. Тому, якщо ми намагаємося зрозуміти, переконує нас Бог або ж маніпулює сатана, ми можемо поставити собі питання: «Чи буде це добре для мене? для світу? для Бога? Чи приведе це мене або інших ближче до Ісуса Христа?» Якщо відповідь «так», ви можете розуміти «досконалим знанням», що цей переконливий голос належить Богові.

Зрештою, це допомагає пам’ятати, що Бог є Любов. Таким чином, Він ніколи не зробить нічого, щоб заподіяти вам шкоди або використати вас, тому що любов і маніпулювання не можуть співіснувати. Все, чого Він хоче – це ваше щастя, яке Він пропонує вам через Свого сина Ісуса Христа, але вам потрібно буде вибрати Його.

Ця стаття була написана англійською мовою Келсі Мангам та опублікована на сайті thirdhour.org. Переклад Тамари Мартиненко.

The following two tabs change content below.

Позаштатний працівник

Ця публікація була написана/перекладена одним із позаштатних працівників сайту faith.in.ua Якщо ви маєте зацікавленість надати матеріали (тексти, відео, графіка, та ін.), будь ласка, повідомте нам на пошту: [email protected]