Портрет Джозефа Сміта, який зображує пророка в молодому віці

Особистість Джозефа Сміта є однією з найбільш суперечливих постатей в релігійній історії. Деякі кажуть, що він був пророком, другим після Христа, хто так багато зробив для людства в духовному плані. Інші кажуть, що він був шахраєм і шарлатаном. Хоча лідери інших конфесій, як правило, входять до останньої категорії людей, один баптистський священик побачив Джозефа з іншої сторони.

Лінн Ріденгоур, дипломований священик Південної Баптистської конвенції зі стажем понад 38 років, прочитав Книгу Мормона і пережив те, що він описує як “чудовий досвід навернення до відновленої Євангелії, проголошеної Джозефом Смітом.” Доктор Ріденгоур – тепер переконаний прихильник Книги Мормона, – це освічена людина з кількома науковими ступенями, в тому числі ступенем Доктора філософії Університету штату Айова. Він також був професором у декількох університетах.

Доктор Ріденгоур зазначає, що традиційне християнське поняття “канонізації” (яке полягає в тому, що Священні Писання є закритими і не можуть доповнюватись) сягає своїм корінням до часів Костянтина, і воно не практикувалося в ранній церкві. Він додає, що існують 66 книг в Біблії, і що Бог “не завершив би Свою книгу … числом, в якому не вистачає однієї “шістки”… до числа Антихриста”.

Отже, що думає доктор Ріденгоур про Джозефа Сміта – людину, яка дала світові книгу, до якої він сам став наверненим? Ось уривок з його довгого есе (повністю можна прочитати англійською тут):

Давайте стисло поговоримо про особу Джозефа Сміта. Якою він був людиною? Людина, яку використав Бог, щоб почати відновлення в ці останні дні. Що він казав стосовно істини й доктрини?

Отже, перш за все, Джозеф був надзвичайно толерантним по відношенню до сект, які не поділяли його погляди на Християнство…

Одного разу в проповіді він сказав: “… Якщо я вважаю, що люди помиляються, чи буду я принижувати їх? Ні. Я буду надихати їх, зокрема у їх особистих прагненнях, якщо я не можу переконати їх в тому, що мій шлях є кращим. Я не буду намагатися змусити когось вірити, як вірю я, силоміць або логічними доводами, бо істина сама прокладе свій власний шлях. Чи вірите Ви Ісусу Христу та Євангелії порятунку, яку Він явив? Я також вірю. Християни повинні припинити суперечки й змагання між собою, та почати втілювати у життя принципи об’єднання та дружби. Я так само готовий померти, захищаючи права пресвітеріанина, баптиста або просто гарної людини будь-якого іншого віросповідання”. – Проповідь, 1843

Особливо це останнє твердження стало гучною заявою: “… Я так само готовий померти, захищаючи права пресвітеріанина…”

“… Християни повинні припинити суперечки й змагання між собою…” є також суттєвою заявою.

Коли Джозеф був мером Наву, він прийняв постанову “… що католики, пресвітеріани, методисти, святі останніх днів, квакери, епіскопали … і всі інші релігійні секти та будь-які деномінації заслуговують на толерантне ставлення і повинні мати рівні привілеї в цьому місті …”

Вважалося “протизаконним” не проявляти милосердя і терпимість по відношенню до інших сект в місті Наву, в місті, що побудував Джозеф.

Знову ж таки, якою саме людиною він був?…

Ще одна остання історія…

Пророк звертається до президента Сполучених Штатів від імені свого народу. Жахливі звірства відбувались в Міссурі в ті часи. Він домовився про зустріч з президентом Ван Бюреном. Поки він був у столиці, Пророк проповідував Євангелію чиновникам. Один із конгресменів, чоловік на ім’я Метью С. Девіс зі штату Нью-Йорк, розповідає про одну із зустрічей, організованих Джозефом у столиці.

Цей конгресмен Сполучених Штатів, який віч-на-віч зустрівся із Джозефом Смітом, на мою думку відповідає на наші занепокоєння (краще, ніж я зміг би це зробити) у листі, який він надіслав дружині додому. Конгресмен пише …

“… Я пішов вчора ввечері, щоб почути, як ‘Джо Сміт’, знаменитий ‘мормон’, викладає своє вчення. У мене, а також у декількох інших, було бажання зрозуміти його доктрину в його особистому поясненні.

Він не є освіченою людиною, але він простий, розсудливий, розумний чоловік. Все, що він говорить, він говорить таким чином, що складається враження, що він щирий. В ньому немає легковажності, немає фанатизму, не бракує гідності в його манерах. У його вбранні немає нічого особливого; його одяг – одяг простого, скромного громадянина. Він фермер за професією, але, очевидно, добре начитаний.

Під час свого виступу, який тривав понад дві години, не було жодної думки, яку він висловив або переконання, які були б навмисне розраховані, щоб хоча б найменшою мірою завдати шкоди моральності суспільства або яким-небудь чином принизити або спотворити людський рід. У його вченні, якщо йому слідувати, є багато такого, що змогло б пом’якшити жорстокість у відношеннях між людьми і дало б змогу людині стати більш раціональною істотою, ніж вона зазвичай є. Там не було ніякого насильства, ні люті, ні осудження. Його релігія здається релігією лагідності, смирення та м’якого переконання.

Ближче до кінця свого виступу він зазначив, що його представляють у якості Спасителя. Все це є хибним. Він не висував таких претензій. Він сказав, що він є усього лише людиною: простою, неосвіченою, у пошуках того, що він має робити, щоб врятуватися.

Протягом усього свого виступу він сильно проявляв дух милосердя і лагідності. Я доклав значних зусиль, щоб пояснити віру цієї людини так, як він сам пояснив її. Я змінив свою думку про мормонів. Це люди, які зазнали багато образ і знущань”.

“… Я змінив свою думку …”, сказав конгресмен США.

Що стосується Книги Мормона і цієї людини, Джозефа Сміта, – я молюсь, щоб ваша думка змінилась також.

Ця стаття була опублікована англійською мовою на сайті ldsliving.com, перекладена Половченко Оленою.

The following two tabs change content below.

Alyona Smith

Євангелія змінила моє життя назавжди! Я завжди відчувала, що життія має деякий глибокий сенс, але з приходом Євангелії у моє життя я дізналася, як я можу розкрити свій прихований потенціал, протистояти викликам і залишатися щасливою людиною незважаючи ні на що. Евангелие навсегда изменило мою жизнь! Я всегда чувствовала, что жизнь имеет некий глубокий смысл, но с приходом Евангелия в мою жизнь я узнала, как я могу раскрыть свой скрытый потенциал, противостоять испытаниям и оставаться счастливым человеком несмотря ни на что.