пара на лавці

Розглянемо наступні ситуації:

Двоє дітей виросли в сім’ї, для якої були характерні сарказм і жорстка конкуренція. З віком вони емоційно віддаляються одне від одного.

Чоловік та дружина сильно люблять одне одного, але їхні емоційні стосунки поверхневі. Їм дуже важко говорити про проблеми будь-якої глибини чи значущості.

Двоє друзів все сильніше зближуються, і один з них хоче поділитися більш особистою інформацією про себе. Однак він боїться, що його не приймуть, як це вже траплялося в минулому.

Чи знайомі вам подібні ситуації? З мого досвіду психолога, вони зустрічаються дуже часто. Майже кожна людина хоче більш міцних та стійких стосунків, але досягти їх буває непросто. У багатьох випадках перешкодою на шляху поліпшення відносин є, головним чином, страх. Страх бути не прийнятим. Страх бути скривдженим. Страх зради або відмови. У стосунках і майже в будь-якому іншому прагненні до зростання страх заважає прогресу. Чи є якась протиотрута від страху? Улюблений Апостол Спасителя Іван говорить про неї: «Страху немає в любові, але досконала любов проганяє страх геть» (1 Івана 4:18). Любов – не тільки ефективний інструмент проти страху, вона також може налагоджувати стосунки. Давайте розглянемо три конкретних способи того, як любов може допомогти зблизитися:

1. ЛЮБІТЬ ПЕРШИМИ

«Ми любимо Його, бо Він перше нас полюбив» (1 Івана 4:19).

Іноді стосунки потрапляють в емоційний глухий кут. Кожна людина хоче, щоб стосунки розвивалися, але обидва не наважуються зробити перший крок. Перший крок пов’язаний з ризиком. У мене був хороший досвід в ситуації з одним з моїх братів. Він переживав важке розлучення і перебував у стані сильного стресу. Він почав регулярно телефонувати мені і просити про розраду і поради. Наше спілкування було прекрасним і зворушливим. Хоча я дуже любив його, у мене ніколи не було звички говорити йому: «Я люблю тебе». Наприкінці однієї з наших розмов він сказав мені, що любить мене. Я негайно і щиро відповів: «Я теж тебе люблю». Це була хвилина ніжності, яку я пам’ятаю й донині. Після цього наші взаємні прояви любові стали частішими, кожна наша зустріч закінчувалася словами «Я тебе люблю». Наші стосунки стали міцнішими. Не можна сказати, що я не любив його раніше, мені просто було незручно це висловлювати. Те, що він ризикнув сказати це першим, дало мені можливість відреагувати таким же чином. Мужність мого брата благословила багато інших стосунків у моєму житті, оскільки я став набагато впевненіше висловлювати любов і прихильність до найближчих мені людей.

Ісус Христос подав нам приклад. Він нас любить. Він перший любить нас. Він прокладає нам шлях, щоб ми впевнено відповідали Йому взаємністю. Ми можемо використовувати це як зразок в наших стосунках. Хтось завжди має зробити перший крок, щоб зміцнити дружбу, шлюб або сімейні стосунки; тож чому не ми? Чому ми не можемо першими висловити вдячність, виявити щиру турботу або сказати «я люблю тебе»? Я вірю, що можемо. Це вимагає сили характеру і пов’язане з ризиком, але нагорода може перевершити всі очікування. Звичайно, було б розумно ретельніше вибирати стосунки, в яких ми йдемо на такий ризик. Ми не хочемо «розсипати перли перед свиньми» (див. Матвія 7:6), тобто намагатися поглибити стосунки, коли ми знаємо, що інша сторона не зацікавлена ​​або здатна зашкодити нам. Але в тих випадках, коли стосунки вже мають міцну основу, і ми хочемо збільшити глибину і силу цих коренів, ми можемо діяти першими. Ретельно оцінюйте свої стосунки і проявляйте сміливість «любити першими» там, де це необхідно.

2. ЛЮБІТЬ ЩЕДРО

«Сам же Господь наш Ісус Христос і Бог Отець наш, що нас полюбив і дав у благодаті вічну потіху та добру надію, нехай ваші серця Він потішить, і нехай Він зміцнить вас у всякому доброму ділі та в слові» (2 Солунян 2: 16-17; виділено автором).

Мені подобається образність в словах Павла, звернених до Солунян. Любов Небесного Батька та Ісуса Христа створює «вічну потіху». Це утіха без кінця. Я не думаю, що така утіха приходить від одноразового вираження любові нашого Бога. Навпаки, Він регулярно виливає на нас Свої почуття любові та прийняття. Багато разів у своєму житті я відчував всепоглинаюче відчуття турботи і опіки з боку мого Небесного Батька. Моє серце буквально переповнювалося в такі моменти, як ніби воно ось-ось вибухне від емоцій. Коли ми шукаємо розради у нашого Спасителя, Він завжди її дає. Ми не можемо грішити або збиватися з дороги за межами Його любові. Він не тільки любить нас весь час, Він весь час виявляє це. Іноді це почуття «переповнення серця», про яке я згадував раніше. В інших випадках Його любов проявляється в сміху дитини, прекрасному сході сонця або в щасливому завершенні справи. Нам не потрібно далеко ходити, щоб знайти прояви Його любові до нас. Вони постійні і численні.

Як ми можемо взоруватися на Нього, щоб поліпшити наші стосунки? Це просто. Ми дуже часто висловлюємо нашу любов і прихильність одне до одного словом і ділом. Вияв любові словом відбувається за допомогою фраз «Я ціную тебе», «Дякую», «Ти багато значиш для мене» і «Я люблю тебе». Такі фрази мають бути звичними і регулярно використовуватися в стосунках, які ми хочемо поліпшити.

Мені завжди не подобалося висловлювання: «Мені не потрібно говорити їй, що я її люблю; вона і так це знає». Відверто кажучи, це відмовка. Якщо ми хочемо, щоб стосунки ставали міцнішими, нам потрібно неодноразово і щиро висловлювати вдячність і ніжність. Крім того, нам треба показувати іншим, як багато вони для нас значать. Словесні вирази любові, не підкріплені відповідною поведінкою, будуть здаватися порожніми і безглуздими. Важливо показувати нашу любов і турботу таким чином, щоб це було значущим для іншої людини. Хтось буде радий букету квітів, а хтось – масажу спини. Ще хтось може хотіти, щоб його вислуховували бодай півгодини. Визначення «емоційної валюти» іншої людини і регулярна оплата таким чином є потужним способом поглибити важливі стосунки.

3. ЛЮБІТЬ, НЕЗВАЖАЮЧИ НІ НА ЩО

«Нову заповідь Я вам даю, Любіть один одного! Як Я вас полюбив, так любіть один одного й ви» (Івана 13:34).

Деякий час я не розумів, чому це «нова заповідь». Заповідь любити одне одного була встановлена ​​за часів Старого Завіту. Чому Спаситель сказав Своїм учням в Новому Завіті, що це нова заповідь? Потім я зрозумів чому. «Нова» заповідь Спасителя полягала не просто в любові одне до одного, але в любові одне до одного таким самим чином, як Він любить нас. Він показав нам Своїм прикладом, як любити. Його дивовижне життя стало майстер-класом з того, як любити інших, і згодом Він дав заповідь нам любити згідно з Його прикладом. Любов Спасителя багатогранна і велична..

Особисто я вважаю, що вінцем Його любові є Його здатність любити нас незалежно від того, що ми зробили, в якій ситуації знаходилися або наскільки сильно ми зрадили Його. Я згадую жінку, схоплену в перелюбі. Вона вчинила тяжкий гріх; дійсно, один з найсерйозніших гріхів, які мають право на прощення. Як же відреагував Спаситель на її провину, враховуючи очевидне порушення Його святих заповідей? Безсумнівно, Він був би виправданий, якби бичував і покарав її, але Його реакція була протилежною. Коли пішли ті, хто її засуджував, Він сказав: «Де ж ті, жінко, що тебе оскаржали? Чи ніхто тебе не засудив? А вона відказала: Ніхто, Господи. І сказав їй Ісус: Не засуджую й Я тебе. Іди собі, але більш не гріши!» (Івана 8:10-11). Його любов до неї, очевидна в Його співчутті, не зменшилася через її неправильні вчинки.

Часто наш минулий досвід заважає нашій здатності зміцнювати стосунки з іншими. Коли ми стаємо жертвами безвідповідальних рішень інших людей, ми розуміємо, що втратили здатність рухатися вперед. Можливо, були сказані недобрі слова. Можливо, через чиїсь бездушні вчинки ми отримали душевні рани і дізналися, що таке зрада. Як нам налагодити стосунки в таких ситуаціях? Як завжди, зцілення приходить, якщо наслідувати приклад Спасителя. Уміння прощати – важлива навичка для особистого розвитку хоча б тому, що вона позбавляє нас тягарів ненависті та образ. Розвиток любові до всіх, незалежно від раси, релігії, політичних переконань або минулої поведінки, – це не тільки дивовижний духовний дар, але й заповідь для всіх послідовників Христа: «Любіть один одного! Як Я вас полюбив» (Івана 13:34). Якщо ви хочете поліпшити якість своїх стосунків, почніть з усунення ненависті. Відкиньте образи. Позбавтеся від гіркоти і замініть її на любов і прийняття. Деякі з нас пережили дуже серйозні випробування. Але навіть тоді ми можемо наслідувати приклад Того, Хто був «погорджений людьми, Його люди покинули, страдник, знайомий з хворобами» (Ісая 53:3). Ми маємо зробити все можливе, щоб не зациклюватися на болі, почати прощати і очистити шлях для любові, щоб вона перемогла.

Любов – важливий фактор поліпшення всіх видів стосунків. Прояв любові вимагає ризику, мужності і прощення, але це варто кожної жертви. Наслідування прикладу любові Спасителя може допомогти нам розвинути такі якості і глибину відносин, які наповнять наші душі та додадуть сил у випробуваннях.

Эта статья была написана Dr. David T. Morgan и опубликована на ldsliving.com под названием «Latter-day Saint psychologist: 3 tips to strengthen relationships»

Русский © 2021 LDS Living, A Division of Deseret Book Company | Englsih © 2021 LDS Living, A Division of Deseret Book Company.

The following two tabs change content below.

Позаштатний працівник

Ця публікація була написана/перекладена одним із позаштатних працівників сайту faith.in.ua Якщо ви маєте зацікавленість надати матеріали (тексти, відео, графіка, та ін.), будь ласка, повідомте нам на пошту: [email protected]

Latest posts by Позаштатний працівник (see all)